A hónap képe Történeti áttekintés A kockák fajtái Képgaléria
Videók Címek Letölthetők Hírek, hirdetések
Impresszum Adminisztráció Anker Szoftverek 
   Ehavi látogatószám:400
Magyar
Deutsch

A hónap képe

2024 9   Híd kiegészítők - 3.

Ebben a hónapban a második híd sorozat rejtelmeit mutatom be.
Az első csavarozós hidak feltehetőleg nem arattak akkora nagy sikert, mint azt várták volna.
Egy híd összeállítása gyakorlottabb felnőttnek is perceket vesz igénybe.  A második sorozat ezen azzal próbált könnyíteni, hogy egymásba csúsztatható elemekből két mozdulattal összeállítható hídszerkezetet vezettek be. Érdekes módon ez az egyszerűsítés két formánál megállt. Sem nagyobb, sem változatosabb formákat nem terveztek további hidak megépítésére.

Kép/Picture

Kép/Picture

Az összecsúsztatható híd valamivel alacsonyabb, mint a csavarozott, ezért az alap rövidebb élére egy „lábat” kell tenni az azonos magasság elérésének érdekében.

Kép/Picture

A fémelemek fejlesztése során egy másik ötlettel is előálltak. A próba a kiskaliber legutolsó kiegészítője lett. Eléggé „menet közben” jött a változtatás. A 19 (17A) készlet mintájának utolsó oldala egy olyan csali építményt mutat be, ami csak kövek felhasználásával készült el. A 19A kiegészítő készletben a minta elkészítése után egy résznyi kő helyett fém tetőelemek kerültek a dobozba. A tetőt elvileg nagyon egyszerűen lehet összeállítani. Különböző magasságú tartókra lehet egy keresztrudat csúsztatni, amivel egy kapuhoz hasonlító szerkezetet lehet készíteni. Erre kell két fémlapot tenni. Az újítás nagyon szépen ábrázolható a mintában, de kellemetlen megépíteni. A tartó billeg, és igazán akkor lesz csak stabil, ha már mind a két oldalról rá van támasztva a tetőlap.

Kép/Picture

A dolgot az teszi még egy kicsit nehezebbé, hogy jobbról-balról kétdimenziós falakkal kellene eltakarni a tetőt oldalról. Ezek a falak nagyon borulékonyak, és egyáltalán nem élvezet felállítani, majd a továbbiakban az építő kézzel kerülgetni őket.

Kép/Picture

A hidak reformja közben lemondtak a kiskaliber fejlesztéséről, így a második híd sorozat már csak nagykaliberes méretű.
Amikor már a KK sorozatot leállították, a kiskaliber NF21 dobozának tapasztalatából kiindulva valaki úgy gondolta, hogy ezeket a tetőket a második GK híd sorozatba beépítik. Ezzel az új híd sorozat a klasszikus GK NF sorozatot úgy egészíti ki, hogy kisebb súlyú tetőket lehet építeni, illetve hidakat is. A kétirányú fejlesztés egyetlen építményben sem látható egyszerre. Az új elemeket vagy híd építésére, vagy nagyobb méretű, fém tetejű ház építésére lehet használni. A kétfelé bővítés azt eredményezi, hogy vagy a hidak, vagy a tetők maradnak a dobozban az építést követően.

Kép/Picture

A híd sorozatokkal nyolc évig kísérleteztek, aztán Richter halálának évében, 1910-ben újabb tető és híd megoldásokkal rukkoltak elő. Ez a következő megoldás sem hozta meg az építők számára a végleges győzelmet. A DS sorozat fém elemei valószínűleg szintén Richter személyes felügyelete alatt készültek. Ezt a sorozatot következő hónapban mutatom be.

Kép/Picture
English
Roman